Dwóch ludzi pracuje przy biurku na którym leży laptop z włączonym wykresem oraz otworzony jest zeszyt z danymi.
////

Działalność nierejestrowana w 2025 roku – na czym polega NDG?

Szereg obowiązków towarzyszących założeniu własnej firmy może przyprawić o zawrót głowy. Jaką spółkę wybrać? Z o.o.? Komandytową? Akcyjną? A może postawić na sprawdzoną jednoosobową działalność gospodarczą? Nawet gdy już podejmiemy tę decyzję, to czeka nas szereg formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej, a ponadto musimy być przygotowani na dodatkowe, wcale nie małe, koszty utrzymania firmy.

Czy jako młody przedsiębiorca musisz od razu wskakiwać na głęboką wodę i rejestrować firmę? A co, gdy biznes okaże się nierentowny? Rozwiązaniem wszystkich wspomnianych problemów może się okazać nierejestrowana działalność gospodarcza!

Nierejestrowana działalność gospodarcza, w skrócie NDG, to uproszczona forma prowadzenia działalności gospodarczej. Skorzystanie z NDG jest dobrym wyborem dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić rynek i rentowność planowanego biznesu. Nierejestrowana działalność gospodarcza nie wymaga rejestracji firmy lub wpisu do CEIDG.

  • działalnością nieewidencjonowaną (pojęcie ustawowe);
  • działalnością nierejestrową;
  • działalnością na próbę;
  • małym biznesem bez firmy;
  • nierejestrowaną działalnością gospodarczą.
  • prostota funkcjonowania;
  • stosunkowo niskie przychody maksymalne;
  • ograniczona formalność;
  • brak konieczności korzystania z usług księgowych;
  • brak obowiązku rejestracji działalności.

Jak wskazuje praktyka — wciąż wiele osób twierdzi, że NDG podlega rejestracji. Należy więc wyraźnie podkreślić — nie ma obowiązku rejestracji lub zgłaszania nierejestrowanej działalności gospodarczej. Można od razu przystąpić do wykonywania działalności nieewidencjonowanej.

  • Limit przychodu — przychód należny z tej działalności nie może przekraczać w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia;
  • podmiot planujący prowadzenie działalności nieewidencjonowanej w okresie ostatnich 60 miesięcy nie może wykonywać działalności gospodarczej.

W 2025 roku limit przychodów z nierejestrowanej działalności gospodarczej wynosi 3499,50 zł brutto. Po przekroczeniu tej kwoty należy zgłosić działalność w CEIDG.

  • limit przychodu z działalności nierejestrowanej w żadnym miesiącu nie przekracza 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia
  • od 60 miesięcy nie wykonywano działalności gospodarczej

Ponadto należy się upewnić, czy planowana działalność gospodarcza nie wymaga dodatkowych obowiązków, np. zarejestrowanie się jako czynny podatnik VAT.

Pięciu pracowników siedzi przy biurku przy swoich laptopach i wspólnie pracują, rozmawiając z uśmiechem.

W przypadku przekroczenia limitu miesięcznego przychodu wynoszącego 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku nierejestrowana działalność gospodarcza zostaje uznana za zwykłą działalność gospodarczą, należy więc ją wtedy zarejestrować w CEIDG jako jednoosobową działalność gospodarczą.

  • rozliczać przychody poprzez PIT-36;
  • przestrzegać praw konsumentów;
  • na żądanie kupującego wystawiać fakturę lub rachunek;
  • przestrzegać prawa obowiązującego wszystkich przedsiębiorców;
  • prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Osoby korzystające z działalności nierejestrowanej powinny prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Ustawodawca nie określa, jakie dokładnie informacje powinny się znaleźć w tychże dokumentach. Powinny one jednak umożliwiać ustalenie wysokości przychodów oraz obliczenie, czy przekroczony został dozwolony limit.

Tak, prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia z rozliczenia się z urzędem skarbowym. Rozliczenie się następuje poprzez formularz PIT-36.

Aby rozliczyć podatek dochodowy od działalności nierejestrowanej, należy wypełnić PIT-36.

Tak, ustawodawca przewidział odliczanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przy działalności nierejestrowej.

Przy rozliczeniu PIT-36 przedsiębiorca ma prawo odliczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej od przychodu.

Tak. Jako podmiot prowadzący nierejestrowaną działalność gospodarczą możesz wystawiać faktury.

Prowadzący działalność gospodarczą nie ma obowiązku każdorazowego wystawiania faktury. Niemniej należy jednak pamiętać, że obowiązek taki się pojawia, jeżeli wystawienia faktury lub rachunku zażąda kupujący.

Większość osób prowadzących nierejestrowaną działalność gospodarczą jest objęta zwolnieniem podmiotowym z podatku VAT. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT (obowiązek taki istnieje np. w przypadku internetowego handlu sprzętem elektronicznym). Po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT możesz zarówno wystawiać faktury VAT, jak i odliczać VAT.

Tak, przy nieewidencjonowanej działalności gospodarczej można zatrudniać pracowników. Kodeks pracy nie przewiduje w tym wypadku wyłączeń. Ponadto jako osoba prowadząca działalność nierejestrowaną możesz nawiązać umowę zlecenie jako zleceniodawca.

Jako przedsiębiorca masz prawo przekształcić nierejestrowaną działalność gospodarczą w jednoosobową działalność gospodarczą poprzez zgłoszenie w CEIDG. Sama procedura jest stosunkowo prosta, a w razie potrzeby można liczyć na pomoc przy rejestracji firmy w urzędzie miasta/gminy.

Prawo nie przewiduje możliwości przekształcenia nierejestrowanej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Aby uniknąć jednak konieczności rejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej i dopiero przekształcania jej w spółkę, można zarejestrować spółkę jeszcze bezpośrednio przed osiągnięciem limitu przychodów działalności nierejestrowanej. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych kosztów sporządzania dodatkowej dokumentacji, a ponadto według prawa jako osoba fizyczna nie rozpocznie się wykonywania działalności gospodarczej, więc w przyszłości istnieć będzie możliwość ponownego rozpoczęcia wykonywania nierejestrowanej działalności gospodarczej.

Tak zwana ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z działalności gospodarczej, nie zwalnia więc ona w tym przypadku z rozliczenia się z podatku PIT.

Pamiętaj jednak, że można uniknąć zapłaty podatku, jeżeli przychód mieścić się będzie w limicie kwoty wolnej od podatku.

Tak, podmiot prowadzący nierejestrowaną działalność gospodarczą, jest traktowany jak każdy inny przedsiębiorca, podlega więc wszelkim kontrolom.

Nierejestrowaną działalność gospodarczą można prowadzić sezonowo. Nie ma obowiązku zgłaszania stanu zawieszenia lub rozpoczęcia prowadzenia tej formy działalności gospodarczej.

Prawo nie wyłącza przedsiębiorców prowadzących działalność nieewidencjonowaną z możliwości otrzymywania wszelkiego rodzaju dofinansowań. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj dofinansowań posiada swoje własne warunki skorzystania ze świadczeń i zazwyczaj wymogiem jest prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej przez określony czas. W większości przypadków przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną nie otrzyma więc dofinansowania.

  • prostota funkcjonowania;
  • ograniczona formalność;
  • brak konieczności korzystania z usług księgowych;
  • brak obowiązku rejestracji działalności.
  • stosunkowo niski limit przychodów maksymalnych;
  • mniejsza wiarygodność przedsiębiorstwa w porównaniu z innymi formami prowadzenia działalności.

Nieudany biznes to nie koniec świata. Mało który pierwszy biznes okazuje się sukcesem. Jeżeli przedsiębiorstwo, które się nie udało, prowadzone było w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej, to nie ma potrzeby formalnego zgłaszania zakończenia działalności. Wystarczy zrealizować zlecenia i świadczenia, których się podjęło, oraz spłacić zaległe rachunki, a następnie można zaprzestać dalszego prowadzenia działalności.

Nie ma obowiązku formalnego “zamykania” nierejestrowanej działalności gospodarczej. Wystarczy zaprzestać jej dalszego wykonywania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *